Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Finans

Finans

2014 yılında Türk bankacılık sektörü, global ve yerel gelişmeler doğrultusunda yılın ilk ve ikinci yarılarında farklı birer ortamda faaliyet göstermiştir.

2014 yılında bankacılık sektörü
2014 yılına bankacılık sektörü, siyasi tansiyon ve volatilite ortamı doğrultusunda artan faizler ve yürürlüğe giren regülasyonlarla başlamasına rağmen, seçimlerin ardından senenin ikinci yarısında toparlanma göstererek, büyümesini devam ettirmiştir. Krediler, yıllık yüzde 18 artarak 1.179 milyar TL’ye, mevduat ise yıllık yüzde 10 artarak 1.050 milyar TL’ye yükselmiştir. Böylelikle kredilerin mevduata oranı sektörde 9 puan artarak yüzde 120 seviyesine yükselmiştir.

2014 yılında bankacılık sektörünün net kârı 24,6 milyar TL düzeyinde gerçekleşmiştir. Öte yandan, sektörde fonlama kaynaklarının çeşitlenmesi devam etmiş, yerli para cinsinden tahvil ihraçları toplam 31 milyar TL’ye, yabancı para cinsiden tahvil ihraçları 25 milyar ABD Doları’na, sermaye benzeri kredi ihraçları ise 11 milyar ABD Doları’na ulaşmıştır.

Koç Topluluğu Finans Grubu
Finans Grubu çatısı altında Koç Topluluğu ve UniCredit Group’un eşit ortaklığı olan Koç Finansal Hizmetler ve Türkiye’nin ilk tüketici finansman kuruluşu olan KoçFinans yer almaktadır.

Koç Finansal Hizmetler bünyesinde 1944 yılında Türkiye’nin perakende bankacılık odaklı ilk ulusal çaplı özel bankası olarak kurulan Yapı Kredi ve kendi alanlarında öncü konumda faaliyet gösteren iştirakleri yer almaktadır.
Yapı Kredi, kredi kartları, bireysel bankacılık ve KOBİ bankacılığını içeren perakende bankacılık, kurumsal ve ticari bankacılık, özel bankacılık ve varlık yönetimi alanlarında hizmet sunmaktadır.

​Finans Grubu Şirket ve Marka Listesi​

​​